Co to jest placówka partnerska banku?

Klientom bardzo często wydaje się, że wchodząc do oddziału w danym mieście mają do czynienia z pracownikami określonego banku. Nic bardziej mylnego. Przeważnie są to firmy związane umowami agencyjnymi z bankami, czyli tzw. placówki partnerskie.

Czym dokładnie jest placówka partnerska banku?

W najprostszym możliwym ujęciu placówka partnerska banku jest świadczeniem usług finansowych dla danego banku. W założeniu chodzi nie tylko o sprzedaż produktów, ale również doradztwo czy promocję danego banku w określonym regionie. Inną nazwą placówki partnerskiej jest franczyza bankowa.

Można zatem uznać, że jest to zdecydowanie mniejszy oddział danego banku, w którym klient ma możliwość załatwienia praktycznie wszystkich istotnych spraw tak samo jak w oddziale banku. Ludzi bardzo często zastanawiają się jednak czy mogą być bezpieczni o swoje pieniądze w placówkach partnerskich.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że pieniądze w omawianych placówkach partnerskich są chronione tak samo, jak w oddziałach. Nie tylko podlegają pod ochronę BFG, ale również są odpowiednio zabezpieczone w sejfach. Bardzo często jednak zakres działania placówek partnerskich jest znacznie mniejszy niż w oddziale własnym tego banku.

Czytaj także  Co to są zamówienia publiczne i dlaczego warto studiować na tym kierunku?

Co jednak można zrobić w oddziale, banku czego nie zrobisz w placówce partnerskiej?

Różnice są dostrzegalne już od samego początku. Można je zaobserwować np. w sposobie identyfikowania klientów. W przypadku niektórych banków, aby dana osoba była obsłużona wystarczy tylko sam dokument tożsamości. Z kolei w placówce partnerskiej do obsłużenia potrzebna jest także specjalna karta identyfikacyjna wydawana przez placówki.

Bardzo często różnice można zauważyć także w produktach. Warto wiedzieć, że klienci zawsze otrzymają pełną ofertę w oddziale banku. Z kolei w placówkach partnerskich może nie być możliwości dokonywania zakupu produktów inwestycyjnych.

Godny uwagi jest również fakt, że w niektórych placówkach nie można składać wniosku o kredyt hipoteczny. Z znacznej większości placówek istnieją także obostrzenia dotyczące maksymalnej kwoty jaką można wypłacić, albo wpłacić. Jest to oczywiście spowodowane mniejszymi limitami transakcyjnymi.

Jakie są zdecydowanie największe korzyści obsługi w placówkach partnerskich?

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że placówki partnerskie przeważnie nie mają wyłączności na określony obszar. Oznacza to tym samym, że w pobliżu może funkcjonować oddział danego banku. Kolejka w placówce może być wtedy znacznie krótsza, co z kolei sprawia, że klient będzie mógł zdecydowanie szybciej załatwić sprawę.

Czytaj także  Jak dostać kredyt na inwestycje w firmie?

Nie wszyscy wiedzą, że placówki partnerskie często mają dla nowych i długoletnich klientów specjalne oferty promocyjne. Bardzo często zdarza się, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie pożyczki u partnera niż w oficjalnym oddziale banku.

Czy wszystkie placówki partnerskie mają określone standardy?

Warto wiedzieć, że placówki partnerskie również muszą stosować się do określonych standardów. Pracownicy bowiem muszą nie tylko i wyłącznie być spójni ubiorem, ale również mają spójne procedury związane z obsługą klientów. Przedsiębiorca podpisujący umowę z danym bankiem ma obowiązek przestrzegania zasad, które w nim panują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *