Co to jest transport drobnicowy i jak przebiega?

Poza towarem o wielkich gabarytach, który przesyłają między sobą najczęściej firmy, najczęściej zamawiane są małe elementy, które wymagają specjalnej opieki podczas transportu. Są one przecież bardziej podatne na uszkodzenia.

Największe różnice

Każdy przewożony towar musi być odpowiednio zabezpieczony. Korzystając z praw logistyki, czyli tak zwanego 7W łatwo zrozumieć, że ładunek musi być przetransportowany o właściwej jakości oraz właściwej ilości. Oznacza to w praktyce tyle, że całość musi być dostarczona w nienaruszonym stanie oraz w takiej samej ilości, w jakiej została wysłana.

Transport drobnicowy różni się od tego wielkogabarytowego tym, że ładunek musi zostać zabezpieczony dodatkowo, żeby nie zostać przygniecionym. Jeśli to nadawca wysyła większą ilość małych paczek, wtedy często decyduje się na umieszczenie ładunku na palecie.

W przypadku kiedy wielu nadawców wyśle dużą ilość mniejszych ładunków, jak to ma miejsce w przypadku firm kurierskich, wtedy sam przewoźnik często umieszcza drobnicę w wózkach i koszopaletach. Na pokładzie pojazdu łatwo takie wózki ustawić a jego zwartość jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zgubieniem.

Przez morza i oceany

W przypadku oddziałów, które są na jednym kontynencie przewożony towar z powodzeniem można spakować w koszopalety, jednak na pokładzie frachtowca gabaryty zdecydowanie rosną. Pokład statku potrafi pomieścić elementy ważące kilkanaście ton, więc małe wózki nie byłyby bezpieczne. W przypadku transportu morskiego wszystkie drobne ładunki umieszcza się w kontenerach. Kontenery pozwalają na zabezpieczenie ładunków, a jednocześnie na ich wygodne składowanie zarówno w porcie jak i na pokładzie statku.

Czytaj także  Franczyza dla przedsiębiorców. Dlaczego warto rozważyć ten model?

Istnieją firmy, które zajmują się wynajmowaniem przestrzeni w kontenerach oraz całych kontenerów. Jest to uzależnione ilością zamawiających z konkretnego miejsca oraz specyfikacją firmy. Duże firmy kurierskie zajmują się wszystkich od początku do końca, dzięki czemu klient nie musi zastanawiać się nad losami nadanego towaru.

Towar załadowany na kontenery może być później przepakowany na mniejsze pojemniki a w dalszej kolejności rozesłany w różnych kierunkach do kolejnych magazynów a tam załadowany jako ładunek samochodu dostawczego i dowieziony prosto do naszych drzwi.

Transport to ogromna gałąź przemysłu, rozmach, z jakim prowadzone są prace logistyczne może przytłaczać. Jednak to dzięki pomysłowości specjalistów z firm logistycznych można mieć pewność, że nawet najmniejszy towar dotrze w stanie nienaruszonym do swojego miejsca docelowego. Im większa odległość między punktem nadania a punktem odbioru, tym skomplikowanie całego procesu rośnie. Szary człowiek nie zastanawia się nad pracą, która musi być wykonana, żeby zamówiony towar mógł bezpiecznie przebyć tysiące kilometrów. Trzeba pamiętać, że to dzięki transportowi można pozwolić sobie na co dzień na tak wiele wygód i towarów w okolicznych sklepach.

Więcej o drobnicy międzynarodowej: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/drobnica-miedzynarodowa/

Czytaj także  Zamknięcia samoprzyplepne - gdzie się je wykorzystuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *