Jak wybrać gilotynę do papieru?

Jeśliby chcieć wybrać jedno z najpopularniejszych biurowych urządzeń, nie można z pewnością pominąć gilotyny do papieru. Jest to sprzęt, który umożliwia cięcie dużej ilości arkuszy papieru, charakteryzujących się często większą gramaturą. Niestety, choć jest to urządzenie bardzo powszechne i niezwykle często używane, to jednak gdy go zabraknie, mało kto później wie, jak wybrać nowy model, aby odpowiednio dobrze się sprawował.

Czym jest gilotyna do papieru?

Czym jednak konkretnie jest to urządzenie? Jak je opisać komuś, kto nie miał nigdy do czynienia z takim sprzętem i chciałby je kupić? Najprościej mówiąc, gilotyna do papieru do po prostu podstawka, na której kładzie się papier, z przymocowanym do niej dużym ostrzem umieszczonym na dźwigni. Po odpowiednim ustawieniu papieru, które możliwe jest poprzez umieszczoną specjalną miarkę i podziałkę, opuszcza się dźwignie w dół, a zamocowane na niej ostrze w wyznaczonym miejscu przecina papier.

Najważniejsze parametry gilotyny do papieru

Jak więc widać, zasada działania tego sprzętu nie jest zbyt skomplikowana. Czy wybór poprzez odpowiednie cechy również jest tak prosty? Tak, o ile jednak się wie, jakie są to cechy.
Zdecydowanie najważniejszą cechą każdej gilotyny do papieru jest możliwa do zrealizowania długość cięcia. Jest to cecha, która określa maksymalny rozmiar ciętej na gilotynie kartki papieru. Jest to cecha niezwykle ważna, ponieważ jeśli kupi się model jedynie do rozmiaru A4, nie będzie możliwości przycięcia na nim kartki A3. Podczas więc kupowania gilotyny, jeszcze na etapie wybierania trzeba określić to, do jakiego rozmiaru kartek będzie ona wykorzystywana.

Czytaj także  Plik JPK – na czym polega, czy to w rzeczywistości ułatwienie dla firm?

Nie mniej ważną cechą jest to, ile kartek na raz będzie można taką gilotyną przeciąć za jednym razem. Jednorazowa ilość przecinanych kartek to cecha niezwykle ważna, jeśli gilotyna będzie w stałym użyciu i od tej cechy zależeć będzie szybkość i efektywność realizowanej pracy. Co jednak bardzo ważne, warto wybierać taki model, który będzie miał maksymalną warto nieco większą, niż to, do czego będzie dana gilotyna przez nas używana. Cięcie bowiem przez dłuższy czas maksymalnej ilości możliwych kartek, doprowadzać będzie do stopniowego, bardzo szybkiego zużywania się urządzenia co powodować będzie konieczność znacznie szybszego kupienia zupełnie nowego egzemplarza.
Na koniec pozostaje kwestia tego, jaki dana gilotyna będzie posiadała docisk. Być może nie każdy o tym wie, lecz papier, zanim zostanie przecięty, musi zostać odpowiednio dociśnięty, aby cięcie było precyzyjne, a co najważniejsze, bezpieczne dla papieru. Na ogół stosuje się docisk ręczny, czyli po prostu osoba korzystająca z gilotyny ręcznie dociska papier do podstawki. W nieco bardziej zaawansowanych wersjach stosowany jest jednak tzw. docisk dźwigniowy, który polega po prostu na pociągnięty za dźwignie, co powoduje automatyczne dociśnięcie się papieru do podstawy i umożliwienie zrealizowania precyzyjnego cięcia.

Czytaj także  Gdy paczka zaginie na poczcie - co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *