Jak zwiększyć wydajność i żywotność baterii w smartfonach: praktyczne wskazówki

Jednym z największych problemów współczesnych smartfonów, z którym zmagamy się dosłownie wszyscy, jest niska pojemność baterii. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju są niezwykle szybkie, wygodne, a także funkcjonalne, lecz w ogromnym stopniu ogranicza je pojemność baterii. Nic więc dziwnego, że szukamy informacji, jak można wydłużyć żywotność akumulatora w telefonie i zwiększyć jego wydajność. Czy jest to w ogóle możliwe?

Jak wybrać ładowarkę?

Obecnie mało który producent telefonów dodaje do nich ładowarki. Przeglądając ich ofertę na stronie https://www.neo24.pl/gsminavi/smartfony.html, widać doskonale, że wszystkie modele są jej pozbawione. Powoduje to, że klienci muszą na własną rękę zakupić sobie taki dodatek. Jak możemy się bez trudu domyślić, rodzi to naprawdę wiele problemów. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o dopasowaniu ładowarki do typu posiadanej baterii. Zły model może w znacznym stopniu przyczynić się do nadmiernego zużywania się baterii.

Czy rozładowywanie baterii do końca może ją uszkodzić?

Musimy wiedzieć, że ogromnym błędem, który popełnia wielu użytkowników smartfonów, jest rozładowywanie ich baterii do zera. Sporo użytkowników uważa, że nic złego się wtedy nie stanie, a wręcz zdrowe dla baterii jest, jeśli pracuje w pełnym zakresie swojej pojemności. Jest to jednak bardzo błędne myślnie, ponieważ doprowadzanie akumulatora do tak skrajnych pojemności znacznie skraca żywotność baterii. Żeby do tego nie doprowadzić, powinno się podłączać ją do ładowania już przy poziomie około 20% naładowania.

Czytaj także  Czy pralko-suszarka sprawdzi się w Twoim domu?

Czy można zostawiać telefon na noc wpięty do ładowarki?

Bardzo kontrowersyjną sprawą wśród użytkowników smartfonów, czyli niemal wszystkich z nas, jest pozostawianie telefonu włączonego do ładowarki na noc. Często słyszy się bowiem opinie, że takie postępowanie znacznie skraca żywotność baterii, gdyż stale się ona ładuje i rozładowuje. Czy tak się faktycznie dzieje?
Jak się okazuje, nic złego się nie stanie, jeśli będzie się każdej nocy zostawiało smartfon z podłączoną ładowarka. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju posiadają zabezpieczenia przed przeładowaniem i zwyczajnie odłączają baterię w chwili, gdy zostanie ona naładowana. Innymi słowy, nie musimy się zupełnie niczego w tym aspekcie obawiać.

Jak możemy oszczędzić baterię?

Każda posiadająca smartfona osoba musi wiedzieć, że jego bateria zużywa się z powodu kolejnych cykli ładowania i rozładowywania. Im więcej tych cykli będzie, tym szybciej dochodzić będzie do utraty pojemności przez baterię. Logika więc nakazuje, że jeśli chcemy wydłużyć czas używania danego akumulatora, musimy zmniejszyć ilość cykli jej pracy. Osiągnąć to można stosunkowo prosto, a mianowicie zmniejszając zużycie energii przez smartfon.
Mało kto wie, że zapotrzebowanie na energię zależy w dużej mierze od użytkownika. Jeśli np. nieco przygasimy ekran, wyłączymy odświeżanie mniej istotnych aplikacji lub tez włączymy automatyczne dostosowywanie jasności ekranu do oświetlenia, wtedy zużycie energii drastycznie spadnie. Efektem tego będzie oczywiście rzadsze ładowanie, czyli dłuży czas pracy baterii.

Czytaj także  Podstawowe artykuły biurowe, które powinny znaleźć się w każdym biurze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *