Klej na bazie poliamidu – zastosowanie

Na rynku znaleźć można różne rodzaje klejów. Każdy z nich przeznaczony jest do łączenia innych materiałów. Wśród różnych klejów na specjalne wyróżnienie zasługuje klej na bazie poliamidu, czyli tzw. klej PA. Czym ten rodzaj kleju jest i jakie ma zastosowanie?

Czym są kleje na bazie poliamidu?

Zacząć trzeba od wyjaśnienia, czym jest poliamid. Ogólnie rzecz ujmując, jest to substancja chemiczna, z której zbudowane są różnego rodzaju przedmioty. Substancja ta stanowi również bazę do kleju PA. Taki klej idealnie sprawdza się w przypadku łączenia elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Stosowany jest do łączenia PCV, elementów z akrylu, poliuretanu czy kompozytów. Dziś klej ten znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w branży elektronicznej oraz motoryzacyjnej.

Jakie są właściwości klejów na bazie poliamidu?

Ogromną zajęta klejów PA jest to, że są one odporne na zmiany temperatury oraz zmiękczenie. Mogą być zatem stosowane nawet przy dużym mrozie. Klej PA bez problemu zachowa w takich warunkach swoją elastyczność. Warto także podkreślić, że kleje z wykorzystaniem poliamidu są bardzo wytrzymałe. Nie zaszkodzi im oddziaływanie substancji chemicznych ani żadne oleje. Wśród różnych właściwości tego produktu na pewno wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że jego zastosowanie jest niemal niewidoczne. Klej nie pozostawia żadnych nieestetycznie wyglądających śladów. Dodatkowo dużą zaletą tego kleju jest również łatwa aplikacja. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są różne kleje PA. Każdy z nich może mieć nieco inne zastosowanie. Powinno się mieć to na uwadze.

Czytaj także  Jak zwiększyć wydajność i żywotność baterii w smartfonach: praktyczne wskazówki

Jakie jest zastosowanie kleju na bazie poliamidu?

Kleje PA znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje konieczność połączenia ze sobą powierzchni, które normalnie jest bardzo trudno skleić. Wynika to z właściwości tego kleju, o których wspomniano już wcześniej. Pamiętać jednak trzeba o tym, aby z tego kleju korzystać w sposób właściwy. Zanim przejdzie się do samego klejenia, powierzchnie, które mają zostać połączone, muszą być dokładnie umyte i oczyszczone. Najlepiej jest zastosować do tego odtłuszczacz. Miejsce, gdzie ma zostać zaaplikowany klej, dobrze jest również wcześniej dodatkowego oszlifować. Następnie można na to miejsce nanieść wytrawiacz. Po tej czynności odczekać należy ok. 15 minut. Na koniec wystarczy nałożyć klej i docisnąć. Po ok. godzinie obie powierzchnie będą ze sobą idealnie połączone. Jak zatem widać, stosowanie kleju na bazie poliamidu nie jest skomplikowane i każdy powinien bez problemu sobie z tym poradzić.

Kleje PA zyskują na coraz większej popularności. Nie może to dziwić. Jest to produkt skuteczny, wytrzymały i o szerokim zastosowaniu. Pamiętać jednak trzeba, aby kupując taki klej zawsze sięgać po produkt najwyższej jakości. To gwarancja tego, że klej spełni pokładane w nim oczekiwania. Dlatego warto wybierać renomowanych producentów i sprawdzone sklepy z tego typu artykułami.

Czytaj także  Cenisz mobilne rozwiązania dla przedsiębiorstw? Postaw na Teta ME od Unit 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *