Kupno mieszkania – krok po kroku

Jedną z najważniejszych decyzji w życiu jest zakup mieszkania. Przed zainwestowaniem w nieruchomość trzeba przeprowadzić dokładną analizę i właściwie się do tego przygotować.

Od czego zacząć?

Obecnia różnica między rynkiem wtórnym, a rynkiem pierwotnym nie jest duża i wynosi około 10%. Z tego powodu coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie z rynku pierwotnego. Jednak należy mieć na uwadze, że obie opcje mają swoje wady i zalety. Mieszkanie można również szukać na własną rękę lub skorzystać z pomocy pośrednika. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że firmy pośredniczące z reguły pobierają sobie dość wysoką prowizję. Ich praca polega na wynajdowaniu mieszkań, które spełniają preferencje klientów. Nie jest to ciężkie zadanie, jednak jest dość czasochłonne, ponieważ trzeba dokładnie przeszukać internet w celu znalezienia najlepszych propozycji.

Współpraca z biurem nieruchomości

Jednym z ciekawszych miast w Polsce jest Wrocław Śródmieście mieszkanie na sprzedaż w tym regionie można obecnie znaleźć w atrakcyjnej cenie. Analiza i selekcja jest niezwykle ważna, dlatego warto posiadać dostęp do serwisów nieruchomościowych, na których zamieszczane są oferty mieszkań. Osoby, które czują pewne obawy lub cenią sobie wygodę powinny koniecznie skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się współpraca z agencją nieruchomości. Zadaniem agenta jest wyszukanie odpowiedniej oferty, która spełnia wszystkie kryteria oraz negocjacja cen. Pośrednik odpowiada także za przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Udziela on również merytorycznego wsparcia na każdym etapie i służy doradztwem wykorzystując swoje bogate doświadczenie w branży. Przed rozpoczęciem współpracy z agencją nieruchomości należy ją dokładnie sprawdzić. Ważne jest przede wszystkim doświadczenie oraz opinie byłych klientów. Przydatnym źródłem wiedzy jest internet, w którym można znaleźć informacje na temat każdego biura nieruchomości.

Czytaj także  Na czym polega lokata inwestycyjna?

Plan zagospodarowania przestrzennego

Należy też dokładnie ustalić warunki rozliczenia, żeby później nie było żadnych niespodzianek. Wrocław jest uznawany za jedno z najładniejszych miast w Polsce, a każdego roku przyjeżdża tu masa turystów. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jest to miasto studenckie zamieszkałe głównie przez młodych ludzi. Współpraca z pośrednikiem może się opierać na umowie otwartej lub umowie na wyłączność. Umowa na wyłączność sprawia, że klient jest zobowiązany do współpracy tylko z jedną agencją. W przypadku umowy otwartej możliwa jest pomoc również innych biur nieruchomości przy poszukiwaniu mieszkania. Prowizję oczywiście otrzymuje jedynie ten pośrednik, któremu udało się znaleźć mieszkanie spełniające oczekiwania klienta i wszystkie wskazane kryteria. Przed zakupem warto również sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Czasami może się okazać, że w okolicy planowane są nowe inwestycje, które znacząco zmniejszą wartość mieszkania. Może to też zadziałać w drugą stronę i wartość mieszkania wzrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *