Kupno mieszkania – krok po kroku

Jedną z najważniejszych decyzji w życiu jest zakup mieszkania. Przed zainwestowaniem w nieruchomość trzeba przeprowadzić dokładną analizę i właściwie się do tego przygotować.

Od czego zacząć?

Obecnia różnica między rynkiem wtórnym, a rynkiem pierwotnym nie jest duża i wynosi około 10%. Z tego powodu coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie z rynku pierwotnego. Jednak należy mieć na uwadze, że obie opcje mają swoje wady i zalety. Mieszkanie można również szukać na własną rękę lub skorzystać z pomocy pośrednika. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że firmy pośredniczące z reguły pobierają sobie dość wysoką prowizję. Ich praca polega na wynajdowaniu mieszkań, które spełniają preferencje klientów. Nie jest to ciężkie zadanie, jednak jest dość czasochłonne, ponieważ trzeba dokładnie przeszukać internet w celu znalezienia najlepszych propozycji.

Współpraca z biurem nieruchomości

Jednym z ciekawszych miast w Polsce jest Wrocław Śródmieście mieszkanie na sprzedaż w tym regionie można obecnie znaleźć w atrakcyjnej cenie. Analiza i selekcja jest niezwykle ważna, dlatego warto posiadać dostęp do serwisów nieruchomościowych, na których zamieszczane są oferty mieszkań. Osoby, które czują pewne obawy lub cenią sobie wygodę powinny koniecznie skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się współpraca z agencją nieruchomości. Zadaniem agenta jest wyszukanie odpowiedniej oferty, która spełnia wszystkie kryteria oraz negocjacja cen. Pośrednik odpowiada także za przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Udziela on również merytorycznego wsparcia na każdym etapie i służy doradztwem wykorzystując swoje bogate doświadczenie w branży. Przed rozpoczęciem współpracy z agencją nieruchomości należy ją dokładnie sprawdzić. Ważne jest przede wszystkim doświadczenie oraz opinie byłych klientów. Przydatnym źródłem wiedzy jest internet, w którym można znaleźć informacje na temat każdego biura nieruchomości.

Czytaj także  Absolwenci uczelni wyższych a rzeczywistość

Plan zagospodarowania przestrzennego

Należy też dokładnie ustalić warunki rozliczenia, żeby później nie było żadnych niespodzianek. Wrocław jest uznawany za jedno z najładniejszych miast w Polsce, a każdego roku przyjeżdża tu masa turystów. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jest to miasto studenckie zamieszkałe głównie przez młodych ludzi. Współpraca z pośrednikiem może się opierać na umowie otwartej lub umowie na wyłączność. Umowa na wyłączność sprawia, że klient jest zobowiązany do współpracy tylko z jedną agencją. W przypadku umowy otwartej możliwa jest pomoc również innych biur nieruchomości przy poszukiwaniu mieszkania. Prowizję oczywiście otrzymuje jedynie ten pośrednik, któremu udało się znaleźć mieszkanie spełniające oczekiwania klienta i wszystkie wskazane kryteria. Przed zakupem warto również sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Czasami może się okazać, że w okolicy planowane są nowe inwestycje, które znacząco zmniejszą wartość mieszkania. Może to też zadziałać w drugą stronę i wartość mieszkania wzrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *