Na czym polega lokata inwestycyjna?

Większość ludzi posiadając pewne zapasy gotówki, poszukuje różnych sposobów na jej pomnożenie oraz uchronienie przed inflacją. Jedni korzystają z lokat, a inni inwestują je na giełdzie lub w fundusze inwestycyjne. Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi sposobami inwestowania pojawiły się lokaty inwestycyjne (lub strukturyzowane).
Lokaty inwestycyjne to narzędzia finansowe, które łączą cechy lokat tradycyjnych oraz inwestowanie na giełdzie. Oznacza to, że zysk jest złożony z dwóch składników. Jednym z nich jest stałe oprocentowanie lokaty, które inwestor zna już na początku. Natomiast drugi stanowią inwestycje na giełdzie, w waluty i surowce. Zadaniem tym zajmują się profesjonaliści wyznaczeni przez bank.

Zalety i wady lokat inwestycyjnych.

 

Niewątpliwą tego typu lokat jest 100% bezpieczeństwo kapitału, które jest zagwarantowane przez cechy lokaty tradycyjnej. Kolejnym plusem jest możliwość osiągnięcia sporo większych zysków w porównaniu z lokatami zwykłymi, dzięki inwestowaniu np. w instrumenty giełdowe.

Wadą tego typu rozwiązań to dosyć skomplikowane sposoby obliczania ewentualnych zysków, które każdy bank określa indywidualnie. Drugą wadą to pewnego rodzaju zamrożenie kapitału na dłuższy okres, ponieważ zerwanie lokaty wiąże się z opłatami, które są przeważnie procentowo od wpłaconych środków.

Czytaj także  Absolwenci uczelni wyższych a rzeczywistość

 

Oferty lokat inwestycyjnych.

 

Bank Milenium oferuje lokatę strukturyzowaną pod nazwą Niemiecka Siła na okres 3 lat. Zysk lokaty jest uzależniony od wartości indeksu akcyjnego DAX. Minimalna kwota wpłaty to 1000 zł. Maksymalny zysk z inwestycji jest ustalony na poziomie 10,49 % i jest uzależniony od dwóch czynników. Pierwszy z nich to wartość końcowa indeksu DAX nie może przekraczać 135% wartości początkowej. Natomiast drugi warunek to wartość końcowa nie może być niższa wartości początkowej indeksu akcyjnego. Zerwanie lokaty w okresie inwestycji podlega opłacie zależnej od momentu zerwania. Wynosi ona od 4% do 0,5% kwoty lokaty.

Nest Bank w swojej ofercie posiada lokatę inwestycyjną Nest Stabilne Gniazdo. Czas trwania jej to 18 miesięcy, a minimalna kwota wpłaty wynosi 10 tys. zł. Zysk lokaty jest uzależniony od kursu USD/PLN. Kurs ten w dniu końcowej obserwacji nie może być mniejszy od kursu odniesienia oraz wyższy od górnej barier, ponieważ stopa odsetek wyniesie wtedy 0%. Natomiast jeżeli kurs znajdzie się między tymi wartościami, to jest on obliczany według specjalnej wzoru.

Lokata inwestycyjna banku BNP Paribas trwa 2 lata i podobnie jak oferta Nest Banku jest oparta o kurs walutowy. Jednakże w tym przypadku jest to para EUR/PLN. Minimalna kwota wpłaty to 4 tys. zł. Oprocentowanie w skali roku może wynieść do 3,3 % w skali roku. Koszt zerwania lokaty w okresie inwestycyjnych wynosi od 2% i maleje wraz z biegiem czasu.

Czytaj także  Jak ubiegać się o dotacje dla firm IT? Garść praktycznych wskazówek

Podsumowując, lokaty inwestycyjne w Nest Banku to świetne rozwiązanie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie inwestowania bez ponoszenia wysokiego ryzyka. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku budowania portfela inwestycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *