Plik JPK – na czym polega, czy to w rzeczywistości ułatwienie dla firm?

Generowanie i wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to nowy obowiązek, który w styczniu 2018 r. objął ostatnią grupę przedsiębiorców – właścicieli najmniejszych firm. Czy wiesz, czym właściwie jest plik JPK? Sprawdź, czy jego tworzenie faktycznie ułatwi ci prowadzenie rozliczeń w firmie.

Dlaczego wprowadzono plik JPK?

Jednolity Plik Kontrolny stanowi zbiór danych finansowych przedsiębiorstwa, zestawionych w elektronicznej formie i utworzonych zgodnie z odgórnie ustalonym schematem. Można go wygenerować przy użyciu programów księgowych dla biznesu, skorzystać z usług biura rachunkowego lub wypełnić samodzielnie, a następnie podpisać i przekazać urzędnikom przy wykorzystaniu bezpłatnej aplikacji. Plik JPK stanowi więc formę ewidencji, która ma ułatwić dokonywanie kontroli rozliczeń kosztowo-przychodowych w firmach bez konieczności wzywania przedsiębiorców do dodatkowego udostępnienia danych.

Niewątpliwym plusem wynikającym z faktu wprowadzenia nowego obowiązku jest dla właścicieli firm ograniczenie ryzyka przeprowadzania bezpodstawnych kontroli skarbowych w siedzibach przedsiębiorstw. Za efekt uboczny wejścia w życie nowych zarządzeń można natomiast uznać konieczność jeszcze skrupulatniejszego kompletowania dokumentacji firmowej i poświęcania dodatkowych środków na zakup programu księgowego, który wygeneruje plik JPK. W przypadku właścicieli firm, którzy nie chcą ponosić tych kosztów, po stronie strat należy zapisać czas regularnie przeznaczany na tworzenie i wysyłanie wymaganej dokumentacji.

Czytaj także  Przesyłki międzynarodowe. Kiedy trzeba zapłacić cło?

Plik JPK – ułatwienie czy niepotrzebna komplikacja?zeznanie podatkowe

Za nieudostępnienie Ministerstwu Finansów wszystkich danych w określonym przez nie terminie grożą dotkliwe kary finansowe. Z racji tego, że przedsiębiorcy mają przesyłać Jednolity Plik Kontrolny w każdym miesiącu, to łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której w końcu nagły wyjazd lub niespodziewana awaria systemu uniemożliwi wygenerowanie pliku na czas. W takiej sytuacji właściciel firmy może wprawdzie wyrazić czynny żal, który pomoże mu uniknąć grzywny, jednak tylko wtedy, jeśli nastąpi to jeszcze przed upływem ostatecznego terminu.

Choć we wszystkich kampaniach informacyjnych wprowadzenie obowiązku udostępniania urzędnikom pliku JPK było przedstawiane jako krok w stronę usprawnienia działań przedsiębiorców, to w rzeczywistości realizowanie nowego wymogu przynosi znacznie więcej komplikacji niż profitów. Być może jednak z czasem właściciele firm tak bardzo przyzwyczają się do realizacji dodatkowego zadania że przestaną odczuwać większość niedogodności z nim związanych.