Przesyłki międzykontynentalne – jak zmieniła się szybkość transportu?
Jedną z ważniejszych usług oferowanych na nowoczesnym rynku jest logistyka międzynarodowa, w tym transport międzykontynentalny, który może odbywać się drogą lądową, lotniczą lub morską (fracht morski). Który z rodzajów przewozów jest najbardziej opłacalny i ile trwa każdy z nich?
Rodzaje transportu międzynarodowego. Jakie plusy ma fracht morski?
Wyróżniamy transport lądowy, lotniczy i morski. Najpopularniejszą forma transportu międzynarodowego jest transport lądowy, w którym wykorzystuje się pojazdy dostosowane do rodzaju ładunku, czyli samochody ciężarowe. Ten rodzaj transportu ma zastosowanie w przypadku przewozu na odległości do kilku tysięcy kilometrów. Przewozu można dokonać kiedy się chce i dokąd się chce, często bez konieczności czekania na innych. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać o konieczności oczekiwania na granicach oraz o tym, że koszty przewozu są duże. Znacznie tańsze są przewozy frachtem morskim.
Jak działa fracht morski?
Usługa frachtu morskiego wykracza poza sam przewóz towarów drogą morską, a obejmuje pełną opiekę spedycyjną od magazynu producenta do siedziby odbiorcy przesyłki. Oznacza to, że przewóz droga morską łączy się z przewozem ładunków innymi środkami transportu, np. drogowego lub kolejowego. W zakres usług frachtowania morskiego wchodzi frachtowanie statków oraz organizowanie dostaw przesyłek z portu do siedziby odbiorcy. Spedytorzy zajmują się także obsługą celną i magazynowaniem towarów. Fracht morski oznacza także opłatę za przewóz ładunków na statku handlowym, czyli tzw. frachtowcu.
Jak działa transport lotniczy?
Najpopularniejszą formą transportu w przypadku długich tras i gdy liczy się szybkość transportu jest samolot. Koszty związane z transportem lotniczym na tonokilometr są wysokie i to samo dotyczy poziomu emisji CO2 na tonokilometr. Z tego typu transportu korzysta się głównie w przypadku przewozu towarów o stosunkowo wysokiej wartości w porównaniu z ceną frachtu. Dzięki temu właściciel ładunku nie musi się obawiać, że ładunek zostanie zablokowany na dłuższy czas, jak może to być w przypadku transportu morskiego. Z transportu lotniczego korzysta się przy przewozie elektroniki, modnej odzieży i innych rodzajów towarów, w przypadku których wartość przeliczana na kilogram jest wysoka.
Cechy rodzajów transportu i czas przesyłki. Lepszy fracht morski czy transport lotniczy?
Statki są środkami transportu, które łącznie transportują najwięcej tonokilometrów ładunków w skali świata, co oznacza, iż jest to najpopularniejszy środek transportu. Mogą transportować ładunki o bardzo dużej objętości i bardzo dużej masie na duże odległości i w bardzo niskiej cenie, ale przewóz trwa bardzo długo – zazwyczaj 30 dni z portu w Azji do portu w Europie Północnej. W takiej sytuacji właściciel ładunku ma zablokowany kapitał na 45 dni, które zazwyczaj zajmuje transport z fabryki do sklepu.
W transporcie międzynarodowym ważne jest bezpieczeństwo i jakość oferowanych usług, gdyż towar jest wysyłany poza granice kontynentu. Zleceniodawcy muszą być świadomi, ze tani i bezpieczny przewóz towarów frachtem morskim może potrwać nawet ponad miesiąc.