Przesyłki międzykontynentalne – jak zmieniła się szybkość transportu?

Jedną z ważniejszych usług oferowanych na nowoczesnym rynku jest logistyka międzynarodowa, w tym transport międzykontynentalny, który może odbywać się drogą lądową, lotniczą lub morską (fracht morski). Który z rodzajów przewozów jest najbardziej opłacalny i ile trwa każdy z nich?

Rodzaje transportu międzynarodowego. Jakie plusy ma fracht morski?

Wyróżniamy transport lądowy, lotniczy i morski. Najpopularniejszą forma transportu międzynarodowego jest transport lądowy, w którym wykorzystuje się pojazdy dostosowane do rodzaju ładunku, czyli samochody ciężarowe. Ten rodzaj transportu ma zastosowanie w przypadku przewozu na odległości do kilku tysięcy kilometrów. Przewozu można dokonać kiedy się chce i dokąd się chce, często bez konieczności czekania na innych. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać o konieczności oczekiwania na granicach oraz o tym, że koszty przewozu są duże. Znacznie tańsze są przewozy frachtem morskim.

Jak działa fracht morski?

Usługa frachtu morskiego wykracza poza sam przewóz towarów drogą morską, a obejmuje pełną opiekę spedycyjną od magazynu producenta do siedziby odbiorcy przesyłki. Oznacza to, że przewóz droga morską łączy się z przewozem ładunków innymi środkami transportu, np. drogowego lub kolejowego. W zakres usług frachtowania morskiego wchodzi frachtowanie statków oraz organizowanie dostaw przesyłek z portu do siedziby odbiorcy. Spedytorzy zajmują się także obsługą celną i magazynowaniem towarów. Fracht morski oznacza także opłatę za przewóz ładunków na statku handlowym, czyli tzw. frachtowcu.

Czytaj także  Na tych stanowiskach musisz znać Excela! Dowiedz się, gdzie znajdziesz szkolenie

Jak działa transport lotniczy?

Najpopularniejszą formą transportu w przypadku długich tras i gdy liczy się szybkość transportu jest samolot. Koszty związane z transportem lotniczym na tonokilometr są wysokie i to samo dotyczy poziomu emisji CO2 na tonokilometr. Z tego typu transportu korzysta się głównie w przypadku przewozu towarów o stosunkowo wysokiej wartości w porównaniu z ceną frachtu. Dzięki temu właściciel ładunku nie musi się obawiać, że ładunek zostanie zablokowany na dłuższy czas, jak może to być w przypadku transportu morskiego. Z transportu lotniczego korzysta się przy przewozie elektroniki, modnej odzieży i innych rodzajów towarów, w przypadku których wartość przeliczana na kilogram jest wysoka.

Cechy rodzajów transportu i czas przesyłki. Lepszy fracht morski czy transport lotniczy?

Statki są środkami transportu, które łącznie transportują najwięcej tonokilometrów ładunków w skali świata, co oznacza, iż jest to najpopularniejszy środek transportu. Mogą transportować ładunki o bardzo dużej objętości i bardzo dużej masie na duże odległości i w bardzo niskiej cenie, ale przewóz trwa bardzo długo – zazwyczaj 30 dni z portu w Azji do portu w Europie Północnej. W takiej sytuacji właściciel ładunku ma zablokowany kapitał na 45 dni, które zazwyczaj zajmuje transport z fabryki do sklepu.

Czytaj także  Co to jest placówka partnerska banku?

W transporcie międzynarodowym ważne jest bezpieczeństwo i jakość oferowanych usług, gdyż towar jest wysyłany poza granice kontynentu. Zleceniodawcy muszą być świadomi, ze tani i bezpieczny przewóz towarów frachtem morskim może potrwać nawet ponad miesiąc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *