Terminal POS czy mPOS. Czym się kierować przy wyborze

Payment with credit card - businessman holding pos terminal. Pay

Wykorzystanie terminala płatniczego w sklepach jest dość powszechne.  Naturalnym działaniem firmy jest maksymalizacja zysków, a terminal POS ma to zdecydowanie ułatwić. Warto jednak być świadomym istnienie kilku rodzajów urządzeń POS na rynku. Czym kierować się przed wyborem odpowiedniego?

 

Czym jest terminal POS

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest terminal opartym na systemie POS. Jest to urządzenie umożliwiające przyjęcie płatności bezgotówkowych z użyciem karty płatniczej lub specjalnej aplikacji w telefonie. Dzisiejsze terminale płatnicze umożliwiają akceptację płatności wszystkimi typami kart,  z chipem oraz paskiem magnetycznym, a także wyposażonym w moduł NFC do płatności zbliżeniowych.

Urządzenie do obsługi kart płatniczych można spotkać w większości sklepów. W podstawowym podziale terminale płatnicze dzieli się na:

  1. Stacjonarne, które wymagają stałego podpięcia do Internetu. Są przeznaczone do miejsc, gdzie do obsługi wystarczy jeden terminal, bez konieczności podchodzenia do klienta. Ze względu na to, że w przypadku tego typu urządzeń mniejszą wagę przykłada się do wagi, mogą mieć ona większe wyświetlacze, a co za tym idzie, łatwiejszą obsługę.
  2. Terminale przenośne, do łączenia się z modemem poprzez drogę radiową lub wifi. Możliwe jest także wykorzystanie karty SIM do bezpośredniego połączenia z Internetem. Są ona lżejsze i mniejsze o terminali stacjonarnych. Przeznaczone są przede wszystkim tam, gdzie nie ma stałego dostępu o sieci oraz gdzie powstaje konieczność podejścia do klienta, w głównie w sektorze gastronomicznym.
  3. Terminale mPOS, których największą zaletą jest bardzo mały rozmiar. Na ogół są pozbawione wyświetlacza, a samo urządzenie służy tylko do zaczytania danych z karty płatniczej. Terminal do działania wymaga zainstalowanej aplikacji na tablecie lub smartfonie.
Czytaj także  5 cech dobrego audytu SEO

 

Terminal POS czy mPOS

Terminal mPOS to bardzo kompaktowy terminal przenośny. Wyróżniają go jednak dwie rzeczy.

  1. Terminal mPOS łączy się tabletem lub smartonem, po czym instaluje się dedykowana aplikację.
  2. Bardzo tanie i niewielkich rozmiarów terminale mPOS bez wyświetlacza, których obsługa polega na wbiciu kwoty w dedykowanej aplikacji na tablecie lub smartfonie, a następnie autoryzowanie transakcji karta klienta przy wykorzystaniu terminalu mPOS
  3. Brak abonamentu, jedyny koszt to zakup urządzenia i opłatą transakcyjną.

Terminal mPOS jest dedykowany dla film dopiero startujących, unikających terminowych zobowiązać oraz dla firm, gdzie sprzedaż trwa tylko w określonych porach roku, np. stoiska na plaży czy budki n jarmarkach świątecznych w grudniu.

 

terminal POS

Jakie są koszty

W przypadku tradycyjnych terminali POS konieczne jest podpisanie umowy abonamentowej z operatorem. Otrzymuje się wtedy samo urządzenie za niewielką kwotę. Dodatkowo dochodzi do tego prowizja od każdej transakcji, wynosząca najwięcej 2% lub n% + opłata groszowa, np. 1% + 10 gr. Od transakcji.

Abonamentu można uniknąć wybierając terminal mPOS. Ponosi się wtedy pełen koszt terminala płatniczego (ok. 300 zł), ale omija się w ten sposób terminowa umowę z operatorem. Terminal mPOS nie zwalnia z opłaty transakcyjnej.

Czytaj także  Zamów produkty spożywcze z dostawą do domu