Własne przedsiębiorstwo usług turystycznych – od czego zacząć?

Przedsiębiorca pragnący założyć własne biuro usług turystycznych ma do wyboru wiele opcji. Może specjalizować się w kompleksowej organizacji turystyki lub jedynie ograniczyć się do usług pośrednictwa. Niemniej jednak w każdym rodzaju działalności początkowo należy wykonać pewne kroki, bez których prowadzenia przedsiębiorstwa w ogóle nie będzie możliwe.

Jak założyć biuro usług turystycznych?

Otwierając własne biuro usług turystycznych przedsiębiorca może wybrać w zasadzie dowolną formę prowadzenia działalności, jednak w przypadku zdecydowania się na jednoosobową działalność gospodarczą należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia jej do CEIDG.

Kolejnym krok jest wybór odpowiedniej pozycji zgodnie z klasyfikacją PKD. Może to być przedsiębiorstwo o profilu działalności agenta turystycznego, pośrednika turystycznego lub organizatora turystyki. Ważne jest także wybranie odpowiedniego rodzaju opodatkowania uzależnionego od formy prowadzonej działalności i prognozowanej kwoty przychodów. Niezbędne będzie także założenie rachunku bankowego umożliwiającego dokonywanie rozliczeń.

W ramach rozpoczęcia świadczenia usług turystycznych niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia lub gwarancji bankowej. Szczególnie istotne jest w przypadku działalności pośrednika turystycznego i organizatora wycieczek. Dodatkowo te rodzaje działalności należy wpisać do odpowiedniego rejestru marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa.

Czytaj także  Wyposażenie biura - najważniejsze elementy

rozwidlenie dróg

Jak wybrać siedzibę przedsiębiorstwa?

W przypadku prowadzenia biura usług turystycznych wybór odpowiedniej siedziby jest bardzo istotną kwestią. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od rodzaju wybranej działalności i targetu, do którego firma kieruje swoje usługi. Niezależnie od okoliczności, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór miejsca w centrum miasta, tak aby potencjalni klienci z łatwością mogli do niego trafić.

Ostatnio popularność zyskują również tzw. wirtualne biura podróży, które opierają się na internetowej obsłudze klientów. Takie rozwiązanie z pewnością posiada zalety np. brak konieczności wynajmowania lokalu, jednak wymaga zainwestowania pewnych środków na reklamę firmy, która pozwoli na dotarcie do potencjalnych klientów.

Stworzenie atrakcyjnej oferty

Jednym z podstawowych kroków każdego przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność na rynku usług turystycznych, powinno być stworzenie atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty. Istotną kwestią jest dbanie o standard świadczonych usług i dostosowywanie ich do potrzeb rynku m.in. poprzez staranne wybieranie przewoźników, hoteli czy oferowanych podczas wycieczek atrakcji. Warto wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów i organizować wycieczki w najchętniej odwiedzane miejsca. Świetną reklamą dla każdego biura będą także różne akcje promocyjne czy pakiety zniżkowe dla osób podróżujących z dziećmi lub stałych klientów.

Czytaj także  Co to jest placówka partnerska banku?

Ponieważ turystyka w dużym stopniu jest biznesem sezonowym warto dbać o stałych klientów, którzy nie tylko zechcą powtórnie skorzystać z usług biura, ale także polecą go znajomym czy rodzinie. W ten sposób można stworzyć pewnego rodzaju bazę klientów i kierować do nich indywidualnie dopasowane oferty.