Własne przedsiębiorstwo usług turystycznych – od czego zacząć?

Przedsiębiorca pragnący założyć własne biuro usług turystycznych ma do wyboru wiele opcji. Może specjalizować się w kompleksowej organizacji turystyki lub jedynie ograniczyć się do usług pośrednictwa. Niemniej jednak w każdym rodzaju działalności początkowo należy wykonać pewne kroki, bez których prowadzenia przedsiębiorstwa w ogóle nie będzie możliwe.

Jak założyć biuro usług turystycznych?

Otwierając własne biuro usług turystycznych przedsiębiorca może wybrać w zasadzie dowolną formę prowadzenia działalności, jednak w przypadku zdecydowania się na jednoosobową działalność gospodarczą należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia jej do CEIDG.

Kolejnym krok jest wybór odpowiedniej pozycji zgodnie z klasyfikacją PKD. Może to być przedsiębiorstwo o profilu działalności agenta turystycznego, pośrednika turystycznego lub organizatora turystyki. Ważne jest także wybranie odpowiedniego rodzaju opodatkowania uzależnionego od formy prowadzonej działalności i prognozowanej kwoty przychodów. Niezbędne będzie także założenie rachunku bankowego umożliwiającego dokonywanie rozliczeń.

W ramach rozpoczęcia świadczenia usług turystycznych niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia lub gwarancji bankowej. Szczególnie istotne jest w przypadku działalności pośrednika turystycznego i organizatora wycieczek. Dodatkowo te rodzaje działalności należy wpisać do odpowiedniego rejestru marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa.

Czytaj także  Ranking kont dla Twojej firmy na 2020 rok

rozwidlenie dróg

Jak wybrać siedzibę przedsiębiorstwa?

W przypadku prowadzenia biura usług turystycznych wybór odpowiedniej siedziby jest bardzo istotną kwestią. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od rodzaju wybranej działalności i targetu, do którego firma kieruje swoje usługi. Niezależnie od okoliczności, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór miejsca w centrum miasta, tak aby potencjalni klienci z łatwością mogli do niego trafić.

Ostatnio popularność zyskują również tzw. wirtualne biura podróży, które opierają się na internetowej obsłudze klientów. Takie rozwiązanie z pewnością posiada zalety np. brak konieczności wynajmowania lokalu, jednak wymaga zainwestowania pewnych środków na reklamę firmy, która pozwoli na dotarcie do potencjalnych klientów.

Stworzenie atrakcyjnej oferty

Jednym z podstawowych kroków każdego przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność na rynku usług turystycznych, powinno być stworzenie atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty. Istotną kwestią jest dbanie o standard świadczonych usług i dostosowywanie ich do potrzeb rynku m.in. poprzez staranne wybieranie przewoźników, hoteli czy oferowanych podczas wycieczek atrakcji. Warto wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów i organizować wycieczki w najchętniej odwiedzane miejsca. Świetną reklamą dla każdego biura będą także różne akcje promocyjne czy pakiety zniżkowe dla osób podróżujących z dziećmi lub stałych klientów.

Czytaj także  Przesyłki międzykontynentalne – jak zmieniła się szybkość transportu?

Ponieważ turystyka w dużym stopniu jest biznesem sezonowym warto dbać o stałych klientów, którzy nie tylko zechcą powtórnie skorzystać z usług biura, ale także polecą go znajomym czy rodzinie. W ten sposób można stworzyć pewnego rodzaju bazę klientów i kierować do nich indywidualnie dopasowane oferty.