Brak terminala płatniczego pierwszym kropiem do bankructwa

bankrut

Mając własną firmę najczęściej oczekuje się maksymalizacji zysku poprzez oszczędzanie, zwłaszcza na początku jej działania. Niestety nadmierne cięcia w inwestycjach dają efekt przeciwny od zamierzonego. Wielu przedsiębiorców nie chce inwestować w system POS z oszczędności, a czasami niewiedzy. Niektórzy też zbyt długo z tym zwlekają. Wyjaśnijmy więc, czym jest system POS i dlaczego warto w niego wyposażyć swój sklep.

Czym jest POS

System POS to urządzenie handlowe, dzięki któremu można przyjąć płatności dokonane kartą płatniczą.

Istnieją trzy rodzaje terminali płatniczych, które można wykorzystać w zależności od oczekiwań. Stacjonarny terminal do kart płatniczych został zaprojektowany, aby znajdywać się tylko w jednym miejscu, przez to wymaga stałego dostępu do prądu oraz sieci internetowej. Takie terminale nie są w ogóle mobilne, dlatego najłatwiej je spotykać w zwykłych sklepach i supermarketach.

Nie trudno się domyśleć, że drugim wariantem terminali są przenośne POS, które działając na bateriach idealnie sprawdzą się tam, gdzie wymagane jest dojście do klienta, np. w miejscach sezonowych czy w restauracji.

Czytaj także  5 cech dobrego audytu SEO

Trzecim rodzajem terminali są mPOS, które cechują się niewielkimi rozmiarami, lecz zdecydowanie gorszą jakością wykonania. Wyglądem przypominają kalkulatory bankowe, z ang. random reader, a do swojego działania wymagają smartfona lub tableta oraz zainstalowanej na nichterminal-vx675 dedykowanej aplikacji, przez z którą łączy się on z bankiem. Sam terminal mPOS służy tylko do odczytu danych z karty.

 

Skąd się biorą obawy przed inwestycją w system POS

Przekonanie, że posiadanie terminala płatniczego wiąże się z koniecznością podpisania terminowej umowy może odstraszyć. Zwłaszcza, gdy firma dopiero staruje i nie jest pewna co do swojej przyszłości lub zainwestowała już zbyt wiele środków na start i nie ma wolnych na kolejne inwestycje. To prawda, chęć posiadania terminala płatniczego wiąże się z rocznym lub dwu letnim abonamentem, jednak dotyczy to tylko terminali POS.

Terminale mPOS  można kupić bez wiążącej umowy, ponosi się wtedy tylko koszt zakupu samego urządzenie, które nie jest wysokie. Podobnie jak w przypadku terminala stacjonarnego, ponosi się jedynie prowizję od sprzedaży, której wysokość sięga jedynie 0,2% Z tego właśnie powodu są one coraz chętniej wybierane przez właścicieli firm.

Czytaj także  Jak zwiększyć wydajność i żywotność baterii w smartfonach: praktyczne wskazówki

 

Na czym zyskuje sprzedawca?

Każdego roku coraz więcej klientów woli płacić karta płatniczą. W drugim kwartale 2016 roku blisko 70% transakcji były przeprowadzane kartą, jest to więc dość spora cześć rynku, o która warto zawalczyć. Przedsiębiorca rezygnując z zakupu systemu POS świadomie rezygnuje z zysku wynikającego z przywiązania klientów do kart.

Terminale POS umożliwiają akceptację nie tylko kart płatniczych, ale również lojalnościowych. Możliwość uczestnictwa w programie zbierania punktów lub uzyskania rabatu często decyduje o wyborze sklepu.

Statystyczny klient woli omija miejsca, gdzie możliwa jest płatność tylko gotówką z jednego prostego powodu, nie zawsze ma ją przy sobie, a wizja szukania najbliższego bankomatu go odstrasza.