Gogle VR: przyszłość gier?

Za pierwszą komercyjną grę powszechnie uważa się Ponga, czyli bardzo prosty symulator tenisa stołowego, którego warstwa graficzna składała się z zaledwie kilkunastu pikseli. Oczywiście na przestrzeni dekad świat gier mocno ewoluował i dziś momentami trudno jest niektóre gry odróżnić od rzeczywistości. Tym bardziej, jeśli do grania w nie użyte zostały okulary VR. Czy faktyczne jest to przyszłość gier i nowa jakość?

Czym są okulary VR?

Choć VR staje się z roku na rok coraz popularniejsze, to jednak nadal mogą być osoby, które nie wiedzą, czym to jest. Zanim więc zaczniemy omawiać najważniejsze zalety, ale też i doskwierające tej technologii wady, trzeba się dowiedzieć, czym VR tak naprawdę jest.
Jest to oczywiście skrót od angielskiego określania Virtual Reality, czyli po prostu wirtualna rzeczywistość. Od dawna wiele osób marzyło, aby nie oglądać gier jedynie na telewizorze, lecz żeby móc zanurzyć się i niejako wejść w grę. Umożliwiają to właśnie okulary VR.
Po założeniu takich okularów na głowę przenosimy się do świata gry. Możliwe jest to dzięki dwóm niezwykle dobrej jakości ekranom, a także całkowitym odseparowaniu od świata zewnętrznego. Widzimy jedynie obraz wyświetlany na ekranach i nic poza tym. Dopełnieniem jest oczywiście wysokiej jakości zestaw słuchawkowy, dzięki któremu nasze dwa najważniejsze zmysły odbierają bodźce jedynie z gry.

Czytaj także  Terminal POS czy mPOS. Czym się kierować przy wyborze

Jakie są najważniejsze zalety VR?

Z jakiego powodu warto zainteresować się goglami VR? Ich założenie na głowę i uruchomienie gry po raz pierwszy jest po prostu niezapomnianym wrażeniem. Żadna zwykła gra nie pozwoli zatopić się tak głęboko w wirtualnej rzeczywistości niż takie właśnie gogle. Jest to rewelacyjna rozrywka, której powinien spróbować po prostu każdy.
Co ciekawe, takie gogle mogą być używane nie tylko do zabawy, lecz również do wielu innych rzeczy. Przykładowo podczas wynajmowania pokoju w hotelu wiele osób chciałoby zobaczyć, jak będzie on wyglądać. Dzięki takim goglom i udostępnionym przez hotel materiałom możliwe jest niejako wejście do niego. Tak samo można oglądać samochody czy też inne produkty.

Czy okulary VR mają jakieś wady?

Jak można się bez trudu domyślić VR ma także pewne wady, o których nie można zapominać. Najważniejszą jest dość wysoka cena takich gogli. Topowe modele kosztują często nawet 4-5 tysięcy złotych.
Inną bardzo poważną wadą jest występujący chwilowy problem ze zdrowiem. U części osób zdarza się tak, że błędnik odczytując ogromną liczbę błędnych informacji, wywołuje mdłości. Z tego też powodu część osób nie może grać w goglach dłużej niż kilkanaście minut.

Czytaj także  Cenisz mobilne rozwiązania dla przedsiębiorstw? Postaw na Teta ME od Unit 4

Czy VR to przyszłość gier?

Zdania na ten temat wśród specjalistów z branży gier i zwyczajnych graczy są podzielone. Wiele osób wskazuje na innowacyjność i nowe możliwości, lecz zauważane są także ograniczenia ze strony ludzkiego ciała. Z całą pewnością warto się tej technologii uważnie przykład, ponieważ być może już niedługo tylko w takich goglach będzie można pograć w gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *