Przesyłki międzynarodowe. Kiedy trzeba zapłacić cło?

Coraz częściej kupujemy i sprzedajemy rzeczy przez internet. Sklepy online oferują towary w atrakcyjnej cenie, więc chętnie korzystamy z ich usług. Często kupujemy także na portalach aukcyjnych, także zagranicznych, gdzie można wybierać spośród wielu ofert. Czy za przesyłki międzynarodowe zapłacimy cło? Kiedy trzeba to zrobić?

Jak tanio kupować? Zanim dotrą do nas przesyłki międzynarodowe

Portale aukcyjne zachęcają do korzystania z ich usług, oferując wiele zniżek. Często także firmowy sklep danego portalu oferuje bezpłatną przesyłkę, jeśli za zakupy musimy zapłacić wysoką kwotę. Szukając odpowiedniej oferty, warto skorzystać także z porównywarki cen, która zbiera ceny z kilku tysięcy sklepów internetowych. W dobie globalizacji możemy korzystać także z zagranicznych portali aukcyjnych; także tych, które mają siedzibę w odległych Chinach. Popularne wielkie sklepy internetowe bez problemu oferują przesyłki międzynarodowe, a ceny często są niższe niż w Polsce. Wbrew obawom wielu internautów, zakupy nie są ryzykowne, gdyż na portalach aukcyjnych działa system wzajemnego oceniania się kontrahentów. Jeżeli sprzedawca ma same pozytywne oceny, to możemy kupować bez obaw. Również płatności nie są kłopotliwe, ale pod warunkiem, że jest się posiadaczem karty kredytowej lub konta w serwisie PayPal.com, który umożliwia dokonywanie płatności online. Koszty przesyłek międzynarodowych za pośrednictwem firmy kurierskiej są nieco wyższe niż na terenie Polski, ale często zdarza się też opcja darmowej przesyłki.

Czytaj także  Jak wybrać gilotynę do papieru?

Kiedy trzeba zapłacić cło za przesyłki międzynarodowe?

W zagranicznych sklepach online najchętniej kupujemy odzież, książki, filmy, smartfony i tablety. Kiedy będziemy musieli zapłacić cło za przesyłki międzynarodowe? Wszystko zależy od tego, w jakim kraju sklep ma siedzibę. W Chinach cło jest naliczane, ale zapłacimy je tylko w przypadku zakupów na określoną kwotę. Towary o niewielkiej wartości oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR – w takim przypadku cło nie jest naliczane. Z tego zwolnienia wyłączone są perfumy, wyroby tytoniowe i alkohol. W amerykańskim sklepie cło jest naliczane. Stawki celne są różne i zależą m.in. od kategorii produktu. Nie musimy płacić cła w przypadku przesyłek międzynarodowych z krajów należących do Unii Europejskiej.

Skąd będziemy wiedzieć, że trzeba zapłacić cło za przesyłki międzynarodowe?

Nie wszystkie przesyłki międzynarodowe podlegają ocleniu, ale jeśli nasza znajdzie się w tej grupie, pocztą otrzymamy zawiadomienie z Urzędu Celnego. Ma ono formę dokumentu, w którym potwierdzamy zakup i płatność za niego. Po sprawdzeniu przesyłki przez UC naliczy on ewentualną opłatę, którą uiścimy u listonosza lub na poczcie.

Zakupy przez internet są bezpieczne i bardzo wygodne. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale i czas, gdyż nie musimy biegać po galeriach handlowych. Bez obaw kupujmy w sklepach zagranicznych, gdyż w wielu przypadkach nie zapłacimy cła za przesyłki międzynarodowe.

Czytaj także  Czym jest faktoring odwrotny?